Archive – Awards 2014

2014 Awards and Winners

A.  Lady/Pro:   June 24, 2014, at Gordon Lakes

Pro Division:            Cedar Creek       Score:  120
  (Evenson, Wittkamp, Long, Davis) 

Amateur Division:  The Reserve        Score:  124
  (Lahen, Hyer, Arbuckle, Skinner)         

Low Pro: Daniel Seawell, Houndslake   Score:  69

B.  Team Play:

Division I:    Low Gross Winners:  Gordon Lakes
                       Low Net Winners:       Gordon Lakes

Division II:  Low Gross Winners:   Woodside II
                        Low Net Winners:       Woodside II

C.  Years of Service Award for 2013-2014:

10 Years – Sonja Johnson
15 Years – Betty Crick

D.  Most Improved Golfer:  Susie Hodgen (Mount Vintage)

E.  Memorial Cup:

1.  Overall Winner:  Mary Helen McElreath (Gordon Lakes) – 610.0
2.  Low Gross Winner:  Liz Scheuer (Midland Valley)  – 260.0
3.  Low Net Winner:   Charlotte Johnson (Gordon Lakes) – 290.0

Top 16 Point Winners (ties included):

1. Mary Helen McElreath, Gordon Lakes – 610
2. Mara Bushee, Gordon Lakes – 420.0
3. Charlotte Johnson, Gordon Lakes  – 410.0
4. Susie Hodgen, Mt. Vintage – 347.5
5. Pat Roberts, Mt. Vintage – 345
6. Jenny Kiely, Savannah Lakes – 340
7. Liz Scheuer, Midland Valley – 337.5
8. Michelle Randrup, Mt. Vintage – 325.0
9. Carolyn Davis, Woodside – 322.5
10. Marcia Suddeth, Rocky Branch – 322.5
11. Linda Newhouse, Gordon Lakes – 320.0
12. Helen Campbell, Mt. Vintage – 297.5
13. Patty Godfrey, Mt. Vintage – 295
14. Gwen Pollard, Gordon Lakes – 280
15. Barbara Blatter, Gordon Lakes – 280
16. Brooke Hempel, Gordon Lakes – 277.5
17. JJ Veal, Savannah Lakes -275
18. Janice Payne, Savannah Lakes – 260

Clara Crenshaw 100% Participation Recognition:

Carolyn Davis (WP), Charlotte Johnson (GL), Jenny Kiely (SLV),
Judy Long (CC), Janice Payne (SLV)

F.  Montenyohl Championship Tournament Results:

1.  Tournament Champion:  Mary Helen McElreath  (GL) 232
     Tournament Runner-Up:  Brooke Hempel (GL) 248

2.  Senior Champion:  Sheila Bowers (WP)  2659
      Senior Runner-Up:  Jan Cross (WL) 267

3.  Flight Winners:

1 Mara Bushee, Gordon Lakes, 250
2 Marcia Suddeth, Rocky Branch, 257
3 Sheila Bowers, Woodside, 256
4 Judy Long, Cedar Creek, 275
5 Helen Campbell, Mt. Vintage, 302
6 Marianne Harris, Gordon Lakes, 306

4.   Medalists:

Monday at Cedar Creek:  Mary Helen McElreath (78)
Tuesday at Goshen:          Brooke Hempel (76)
Thursday at Woodside:    Mary Helen McElreath (77)

Print Friendly, PDF & Email